Aktualności

Pokazy z fizyki organizowane przez Koło Naukowe Foton na rzecz WOŚP

fot. Bogdan Woś

W dniu 15 stycznia 2017 r. w Podziemiach Rzeszowskiego Rynku po raz kolejny odbyły się pokazy z fizyki organizowane przez członków Koła Naukowego FOTON w ramach 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Głównymi atrakcjami pokazów było prezentowanie zjawiska implozji oraz możliwość wystąpienia w roli Rycerzy Jedi, czyli zabawa z kolorowymi świetlówkami w obecności kuli plazmowej. Ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych uczestników były bańki mydlane w formie komputera mydlanego. Odwiedzający Podziemną Trasę Turystyczną mogli również zaobserwować powstawanie chmury w butelce i przekonać się, jak wytrzymałe na przebijanie długą wykałaczką są balony.

Doświadczenia przygotowane były w formie zarówno pokazowej jak i warsztatowej, tak, by część eksperymentów zainspirowała dzieci i młodzież do samodzielnego powtórzenia ich w domu.

Pokazy z fizyki podczas 24 Finału WOŚP

W dniu 10 stycznia 2016 r. pracownicy Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej prof. Tomasz Więcek, dr Tadeusz Jasiński oraz dr Andrzej Wasilewski a także studenci – członkowie Koła Naukowego FOTON już kolejny raz uczestniczyli w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezentując pokazy z fizyki, które odbywały się w Podziemnej Trasie Turystycznej rynku w Rzeszowie.

Studenci pod kierunkiem Pracowników KFiIM przedstawili jak w prosty sposób wykonać poduszkowiec oraz Nurka Kartezjusza. Uczestnicy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogli zaobserwować powstawanie chmury w butelce oraz wrzenie wody w temperaturze pokojowej. Bardziej odważni mogli poczuć na własnej skórze ładunki elektryczne wytworzone przez generator Van de Graaffa i pobawić się świetlówkami w Rycerzy Jedi. Wielu mieszkańców Rzeszowa, zwłaszcza młodych, było zainteresowanych pokazami z fizyki.

XVII Pokazy z Fizyki

W tegorocznych pokazach uczestniczyli uczniowie z ponad stu czterdziestu szkół z liceów i gimnazjów z całego Podkarpacia.

Pokazy z fizyki składały się z trzech bloków tematycznych:

  • Pierwszy temat - mechanika , przygotowali i przedstawili dr Tadeusz Jasiński i dr Jan Mamczur z Katedry Fizyki PRz.
  • Drugą część pokazów zatytułowaną „Poprzez zabawę do praw fizyki”. prowadzili mgr Krzysztof Kiszczak oraz mgr Paweł Wnuk z Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie.
  • Trzecią część pokazów, dotyczącą optyki, przedstawił prof. Tomasz Więcek z Katedry Fizyki PRz.

XIV Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki

Pracownicy Katedry Fizyki mieli zaszczyt zorganizowania w dniach od 24 do 26 czerwca 2014 r. w Politechnice Rzeszowskiej XIV Spotkania Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki (SOKDF).

Inicjatorem wymiany doświadczeń na temat sztuki prezentowania eksperymentów z fizyki był prof. dr hab. Wojciech Nawrocik z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był on członkiem zespołu oceniającego Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz pomysłodawcą organizacji corocznych spotkań demonstratorów fizyki, które odbywają się od 2001 roku. Gościem XIV SOKDF był Pan prorektor ds. kształcenia PRz prof. dr hab. inż. Adam Marciniec, który otwierając konferencję podkreślał, że fizyka jest nauką przyrodniczą a jej istotną częścią są różnego rodzaju pokazy i doświadczenia.

W XIV Spotkaniu Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki wzięło udział ponad 60 uczestników z kilkunastu renomowanych uniwersytetów oraz uczelni technicznych.